środa, 19 września 2012

Przestaniemy się starzeć? Spektakularne odkrycie naukowców!

Czy pszczoły pomogą nam w osiągnięciu długowieczności oraz zminimalizowaniu szkód, które w ludzkim systemie, zwłaszcza w układzie nerwowym, powodują procesy związane ze starzeniem się? Zdaniem naukowców, są na to bardzo duże szanse. 



Pszczoły są jednym z najważniejszych ogniw świata fauny. Ostatnio coraz częściej mówi się o niepokojącym procesie ich wymierania. Zdaniem wielu biologów, ich całkowite wyginięcie mogłoby też oznaczać zagładę dla człowieka. Ale owady te mają strategiczne znacznie nie tylko dla funkcjonowania ekosystemów. Okazuje się, że mogą stanowić też klucz do rozwiązania wielkich zagadek medycznych, a także pomagać w leczeniu najpoważniejszych chorób czy nawet pomóc naukowcom w znalezieniu "eliksiru" zapewniającego długowieczność. 

Eksperci na podstawie obserwacji oraz szczegółowych badań odkryli, że pszczoły potrafią opóźniać choroby, które mają związek ze starzeniem się. Mogą tego dokonywać w relatywnie prosty sposób - wystarczy, że starsze osobniki przejmą nowe funkcje w ulu, neutralizując w ten sposób procesy, które mają wpływ na degradację mózgu oraz układu nerwowego. 

Obserwacje wykazały, że np. u pszczół pielęgniarek, które podtrzymują swoją aktywność w gnieździe, wykonując funkcje takie jak: utrzymywanie porządku, pielęgnacja czy budowanie plastrów miodu, funkcje oraz wydajność ich mózgów pozostaje nienaruszona - nawet, kiedy pszczoły znajdują się w podeszłym wieku - poinformował serwis "Business Insider".

W tym samym czasie owady, które pracują poza ulem, np. pszczoły zbieraczki, charakteryzują się krótszą żywotnością i częściej zapadają na choroby związane ze starzeniem się. 
Naukowcy zdecydowali się na interesujący eksperyment, w którym udział wzięły pszczoły pielęgniarki oraz pszczoły zbieraczki. Te pierwsze zostały usunięte, a ich role przejęły zbieraczki. Okazało się, że kondycja pszczół, które otrzymały nowe zadania, zaczęła się nagle poprawiać. Nawet te okazy zbieraczek, u których już wcześniej występowały objawy chorób związanych ze starzeniem się i znaczne zmniejszenie wydajności mózgu, zaczęły się nagle zachowywać jak młode pszczoły. 

"Pszczoły te stały się nagle tak samo skuteczne jak młodsze osobniki" - powiedział Nicholas Baker z Arizona State University School of Life Sciences, który był odpowiedzialny za przebieg eksperymentu. "Stały się znów inteligentne". 
zczegółowe analizy pokazały, że w mózgach pszczół, które w wyniku zamiany ról "odmłodniały", występował zwiększony poziom glutaminianu. Jak podkreślają naukowcy, u człowieka umiarkowane jego ilości zwiększają zdolności poznawcze i mogą stymulować np. proces uczenia. Ale zbyt wysoki poziom może się okazać szkodliwy. Nowe badania pokazały, że może on prowadzić jednak do odbudowy funkcji mózgowych u pszczół. 

Specjaliści zamierzają przeprowadzić teraz kolejne badania, które pozwolą na wykorzystanie odkrytych zależności w medycynie. 
www.niewiarygodne.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz